Pick a sport. Choose an activity. The lightweight model Breeze Small keeps you safe. A pair of technically advanced glasses for smaller faces that go perfectly with all types of sports and activities. Ultra low weight matched with advanced eyewear specs gives you endless possibilities in your everyday training. Remove the Top Bar, attach your head strap, change the lens, adjust your temple tips and nose piece. You have all the tools you need for the ride ahead.
Bliz Hydro Lens Technology
Hydro Lens Technology is made from high-impact-resistant Polycarbonate, delivering reliable optical quality, including 100% UV-protection and hydrophobic properties. It is engineered for clarity and performance, even in the most challenging conditions.
Bliz Fusion Lens Tech
Bliz Fusion Lens Tech is the standard lens. It delivers PERFECT CURVE, UV-PROTECTION,X.PC SHATTER PROOF, and when desired Multicoating or Polarized in one great lens.
| Product Name: | Bliz Breeze Small Glasses - Matte White - Smoke/Blue Multicolor |
| Manufacturer: | Bliz |
| Item Code: | BLI768201 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| Eyewear Style: | Narrow Faces, Half frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, mirrored, changeable lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | Polycarbonate |
| light transmission: | 11.22% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | White |
| weight: | 32g |
| Glasses Width: | 131mm |
| Temple Length: | 133mm |
| Bridge Width: | 135mm |
| Lens height: | 55.7mm |
| GTINs: | 8056262750162 |
| Manufacturer page: | http://www.blizeyewear.com |