Fusion is tough, flexible, and unbeatable - just like you. This advanced, customizable model is lightweight and features Jawbone technology. Adjustable nose pads and temples ensure unmatched comfort. The cylindrical, ventilated lens maximizes your field of view and includes Hydro Lens Tech for clear vision in any weather. Ideal for cycling, skiing, and demanding multisports, Fusion meets high demands and ambitions - designed for smaller faces.
Bliz Hydro Lens Technology
Hydro Lens Technology is made from high-impact-resistant Polycarbonate, delivering reliable optical quality, including 100% UV-protection and hydrophobic properties. It is engineered for clarity and performance, even in the most challenging conditions.
Bliz Fusion Lens Tech
Bliz Fusion Lens Tech is Bliz standard lens.It delivers PERFECT CURVE, UV-PROTECTION,X.PC SHATTER PROOF, and whendesired Multicoating or Polarized in one great lens.
| Product Name: | Bliz Fusion Small Glasses - Matte Black - Smoke |
| Manufacturer: | Bliz |
| Item Code: | BLI768207 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Winter Sports |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| Eyewear Style: | Narrow Faces, Full frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, changeable lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | Polycarbonate |
| light transmission: | 11.52% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 34g |
| Glasses Width: | 120mm |
| Temple Length: | 133mm |
| Bridge Width: | 125mm |
| Lens height: | 56.3mm |
| GTINs: | 8056262750131 |
| Manufacturer page: | http://www.blizeyewear.com |