Effective weather protection is essential on the trail, but it shouldn’t take up much space. This vest combines low weight with maximum functionality and serves as a flexible barrier against the elements. As an update to the tried-and-true classic, it now features an eco-friendly, 100% PFC-free impregnation and new color options—the ideal companion for changeable weather conditions.
Note: You’ll find a size chart next to the images to help you find your perfect size.
Weather protection
The construction, featuring a recycled, water- and windproof membrane on the front and back, offers reliable protection against drizzle, splashes, and wind chill.
Minimal pack size
Designed as a constant companion, the vest impresses with its low weight and compactness. It can be easily stowed in its own bag and fits even in small backpacks or hip bags. This way, thermal protection is always at hand as soon as temperatures drop.
Climate Management & Ergonomics
Lightweight side panels made of recycled polyester and elastane optimize ventilation and ensure a snug, body-hugging fit. The full zip also allows for flexible temperature regulation and prevents restricted movement while cycling.
Material
Front & Back: 100% polyester
side panels: 90% polyester, 10% elastane
| Product Name: | Dirtlej Vest Men - bitter lemon |
| Manufacturer: | Dirtlej |
| Item Code: | DIR768309 |
| Material: | Front & Back: 100% polyester side panels: 90% polyester, 10% elastane |
| compression: | no |
| Closure: | Front Zipper Full Length, 2-Way Zipper |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | MTB |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| Season: | All Season |
| breathability: | 25000g/m²/24h |
| water column: | 20000mm |
| Features: | Windproof, Water resistant, Membrane |
| fit: | regular |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Yellow |
| weight: | 210g |
| GTINs: | 5390887596648, 5390887596655, 5390887596662, 5390887596679, 5390887596686 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Dirtlej.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| H. upper body length (cm) | 70 | 72 | 74 | 76 | 78 | 80 |
| B. chest (cm) | 98 | 102 | 106 | 110 | 114 | 118 |
| G. arm (from shoulder) (cm) | 75.5 | 77 | 78.5 | 80 | 81.5 | 83 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| H. upper body length | 68 | 70 | 72 | 77 | 81 | 81 |
| B. chest | 98 | 102 | 106 | 110 | 114 | 132 |
| C. waist | 90 | 94 | 98 | 102 | 106 | 126 |
| D. hips | 98 | 102 | 106 | 110 | 114 | 128 |
| G. arm (from shoulder) | 75 | 82 | 84 | 88 | 90 | 90 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|
| C. waist (cm) | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 98 | 99 - 104 | 105 - 110 |
| D. hips (cm) | 91 - 96 | 97 - 102 | 103 - 108 | 109 - 114 | 115 - 120 |
| F. outseam (cm) | 106 | 109 | 112 | 113 | 115 |
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 88 | 92 | 96 | 100 | 104 |
| G. arm (from shoulder) (cm) | 75.5 | 77 | 78.5 | 80 | 81.5 |
| H. upper body length (cm) | 65 | 67 | 69 | 71 | 73 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| C. waist (cm) | 72 - 77 | 78 - 83 | 84 - 89 | 90 - 95 | 96 - 101 |
| D. hips (cm) | 86 - 91 | 92 - 97 | 98 - 103 | 104 - 109 | 110 - 115 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
| International | S | L |
|---|---|---|
| A. body height (cm) | 128 - 140 | 146 - 164 |
International S
International L
| International | S | L |
|---|---|---|
| A. body height | 128 - 140 | 146 - 164 |
International S
International L