The low weight and high stability are achieved through the aluminum body and cage. The sealed, ball-bearing, CNC-machined CrMo axle is smooth-running and durable. The non-slip rubber pad prevents slipping on the pedal. The pedal is approved in accordance with the German StVZO testing standard.
| Product Name: | M-Wave Steady A8 Anti Slip Pedal - silver |
| Manufacturer: | M-Wave |
| Item Code: | MWV768377 |
| activity: | Cycling |
| dimensions (l/w/h): | 180/100/60mm |
| usage bikesport: | City |
| Pedal Version: | Flat Pedal / Platform Pedal |
| plattform size: | 95 x 70mm |
| Pedal Thread Size: | 9/16" |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Silver, Metallic |
| weight: | 470g |
| manufacturer item code: | 311122 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Material pedal axle: | Steel |
| Material pedal body: | Aluminum |
| GTINs: | 887539035228 |
| Manufacturer page: | http://m-wave-bike.com/ |