A food supplement for physical and mental activities.
Life is pure multitasking. Thank goodness for the Dextro Energy* Stick. This glucose stick provides you with readily available carbohydrates when you need them most. Each stick contains 14 glucose tablets that you can always have on hand while traveling, at your desk, or during your hobbies, because our compact glucose stick fits perfectly in any pocket. The small glucose tablets melt on your tongue and taste wonderfully fresh. This way, you can enjoyably and fully focused master everyday life and all its challenges.
3 sticks throughout the day as needed.
As a supplement to a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool, dry place.
| Product Name: | Dextro Energy* Sticks - Dextrose Tablets - 24x47g |
| Manufacturer: | Dextro Energy* |
| Item Code: | DEX768498 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals, Dextrose |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| Food version: | Chewable Tablets |
| content: | 1128g |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 47g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Manufacturer page: | http://www.dextro-energy.de |
| List of Ingredients: | Dextrose (88%), maltodextrin, acidifier (citric acid), flavoring, anti-caking agent (magnesium salts of fatty acids), vitamin C. |
||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
NRV = Nutrition Reference Value |
| List of Ingredients: | Dextrose (83%), maltodextrin, acidifier (citric acid), acidity regulator (sodium bicarbonate), anti-caking agent (magnesium salts of fatty acids), flavoring. |
||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
|