The FURY Kilian Jornet Series features natural brown tones inspired by the rugged landscapes Kilian traverses every day. The Kilian logo on the lens and at the top of the frame signifies a model that has proven itself in terrain that forgives no carelessness. Equipped with SPECTRON 3 lenses featuring a silver flash coating (Cat. 3), the glasses offer reliable, comprehensive protection against intense sunlight.
Their Flash treatment enhances the filtering performance of visible light to ensure terrain visibility even at full speed. Thanks to their wrap-around frame design with a large lens and non-slip inserts on the temples and nose bridge, the FURY stays put even when things get intense. Designed for speed.
Spectron 3
Category 3 polycarbonate lens (visible light transmission: 12%). This versatile lens is lightweight yet impact-resistant and suitable for all types of activities. Versatile use in sports and everyday life. Wide selection of colors and mirror finishes for a colorful design.
| Product Name: | Julbo Fury Kilian Jornet Glasses - Darkbrown - grey - Multilayer Silver Spectron 3 |
| Manufacturer: | Julbo |
| Item Code: | JBO768863 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Trailrunning |
| gender: | unisex |
| Eyewear Style: | Full frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | Polycarbonat |
| light transmission: | 12% |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Brown |
| weight: | 25g |
| Glasses Width: | 135mm |
| Temple Length: | 115mm |
| Glass width: | 131mm |
| Bridge Width: | 15mm |
| GTINs: | 3660576075207 |
| Manufacturer page: | http://www.julbo-eyewear.com/de/ |