The Transition PBJ PBJ was redesigned from the ground up, now featuring an aluminum frame, new geometry and added features. The hydro-formed 6061 aluminum frame allowed Transition to build in the features that riders need for the level of riding today, unlocking extremely short chainstays and low standover height.
The geometry and sizing has evolved to provide a quick and responsive feel, to help pump through corners and pull back off the steepest of lips. For riders seeking to find their flow riding dirt jumps, skate park, and pump track, look no further, the PBJ is here to pump, bump and jump everything in sight.
Now available in two sizes, short and standard, to best suit rider's needs. The "Standard" size is best for riders looking to sharpen their skills at the pumptrack, or prefer a more stable geo for bigger jumps and higher speeds without sacrificing the playfulness of the short rear end. This size has the same 377-395mm chainstay length as the short, and is paired with a 420mm reach.
Frame with seatpost clamp and integrated chain tensioners.
| Product Name: | Transition PBJ - 26" Dirtbike Frame - 2026 - acid bath |
| Manufacturer: | Transition |
| Item Code: | TRA768893 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men, unisex |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | BMX / Dirt / Street |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| axle standard: | Quick Release |
| disc brake mount: | IS 2000 |
| S.H.I.S.: | semi-integrated (ZS) |
| Seatpost Ø: | 31.6mm |
| dropouts: | horizontal |
| fork included: | without fork |
| Seatpost Clamp Ø: | 34.9mm |
| bottom bracket type: | BSA |
| bottom bracket case width: | 73 mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Grey |
| weight: | 2210g |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| Product Series: | Transition - PBJ |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 666945299826 |
| Manufacturer page: | http://www.transitionbikes.com/ |