Proven in the wind tunnel, on the road, and on the scale, the Reserve RD1 handlebar-stem unit delivers a streamlined aerodynamic profile and responsive handling. The RD1 has no rider weight limit and is backed by our lifetime warranty. The cockpit features fully integrated cable routing for the ACROS-ICR system, supports 1 1/8-inch steerer tubes, and comes with an integrated computer mount. The handlebar is constructed from a single-piece carbon design. The carbon specialists ship their handlebar-stem unit with no weight limit and a lifetime warranty.
Aerodynamic
Wind tunnel tested: The RD1 saves 29 seconds over 40 km compared to the other handlebars tested. Because when every second counts, every advantage counts
Sleek - Smart - Smooth
For maximum aerodynamics, all cables are fully internal. The design is based on the Acros ICR headset standard and is compatible with most bikes.
| Product Name: | Reserve RD1 Integrated Handlebar |
| Manufacturer: | Reserve |
| Item Code: | RSV769037 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| Handlebar Design: | Bar-Stem-Unit |
| Handlebar Properties: | Drop < 130mm (compact), Reach < 80mm, Aero (flattened section), Flare / bent out Drops |
| drop: | 125mm |
| bar reach: | 75mm |
| Drop Flare: | 6° |
| stem clamping height: | 35mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| bar width: | 360mm, 380mm, 400mm |
| GTINs: | 4250773306595, 4250773306564, 4250773306557, 4250773306526, 4250773306588, 4250773306540, 4250773306519, 4250773306571, 4250773306533, 4250773306502 |
| Manufacturer page: | https://www.reservewheels.com/ |