The Heritage Print Sock combines comfort, performance, and a distinctive look in an essential cycling accessory designed for both road and gravel riding. As part of the HERITAGE 2.0 Fresh Drop collection, these socks are inspired by the retro-futuristic Memphis style of the 1980s and translate Sportful’s heritage into a modern, pro-sport-inspired accessory.
Material
Ankle: 75% polyester, 25% elastane
Foot: 80% polyamide, 20% elastane
| Product Name: | Sportful Heritage Print Socks - 002 Black Heritage |
| Manufacturer: | Sportful |
| Item Code: | SPF769109 |
| Material: | Ankle: 75% polyester, 25% elastane Foot: 80% polyamide, 20% elastane |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 40°C, do not bleach |
| Season: | All Season |
| temperature range: | +35°C / +15°C |
| socks length: | long |
| socks version: | no padding |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 66g |
| GTINs: | 8056006752438, 8056006752445, 8056006752452 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Sportful.
| International | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|
| EU | 38 - 39 | 40 - 41 | 42 - 43 | 44 - 45 | 46 - 47 |
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | S | M / L | XL |
|---|---|---|---|
| EU | 36 - 39 | 40 - 43 | 44 - 46 |
International S
International M / L
International XL
| International | S / M | L / XL |
|---|---|---|
| EU | 34 - 38 | 39 - 41 |
International S / M
International L / XL