The Heritage Cycling Cap is a timeless cycling accessory that combines classic style with modern comfort. As part of the HERITAGE 2.0 Fresh Drop collection, it draws inspiration from the distinctive, retro-futuristic Memphis style of the 1980s and translates it into a functional cycling accessory for road and gravel riding.
Material
100% polyester
| Product Name: | Sportful Heritage Cycling Cap - 002 Black |
| Manufacturer: | Sportful |
| Item Code: | SPF769116 |
| Material: | 100% polyester |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 40°C, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +35°C / +15°C |
| headwear version: | Cycling Cap |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 32g |
| GTINs: | 8056006752469 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Sportful.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| head circumference (cm) | 52 - 53 | 54 - 55 | 56 - 57 | 58 - 59 | 60 - 61 | 62 - 63 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| head circumference (cm) | 48 - 50 | 50 - 53 | 53 - 54 | 54 - 55 |
International S
International M
International L
International XL