This low-profile Direct Mount Hope stem, CNC-machined from 2014 aluminum, is designed for suspension forks with triple clamps.
Compatible with the following suspension forks: FOX 40 (2009 and later), all RockShox Boxxer forks, Marzocchi 888 and 380 (2013 and later)
| Product Name: | Hope Direct Mount Stem 35 - black |
| Manufacturer: | Hope |
| Item Code: | HOP769258 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Downhill |
| Handlebar Clamp Ø: | 35mm |
| rise: | 0mm |
| stem angle: | 0° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 132g |
| manufacturer item code: | STDM |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 31.8 / 41.5 mm |
| Stem Version: | Direct Mount |
| GTINs: | 5056454912159, 5056454912098 |
| Manufacturer page: | http://www.hopetech.com |