Versatile crankarms made from CNC-machined 7150 aluminum, specifically designed for the current generation of e-mtbs. The Hope crankarms are engineered for maximum ground clearance and feature an optimized Q-factor and narrow offset to ensure compatibility with most frame-motor combinations. Equipped with a self-extracting system for easy installation and removal. Compatible with drive units featuring an ISIS axle mount and ideally suited for Brose/Bosch systems. (Not compatible with the Bosch Gen. 3 BNI crankset interface)
Designed, tested, and manufactured in Barnoldswick, UK.
| Product Name: | Hope E-Bike Crankset for Brose / Bosch | Narrow Offset - blue |
| Manufacturer: | Hope |
| Item Code: | HOP769262 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| crankset: | CNC machined 7150 aluminium |
| bottom bracket axle profile: | ISIS |
| direct mount standard: | Hope |
| chainring mount: | Direct Mount |
| crank accessories & spare parts: | Crank Arms |
| Q-factor: | 173.3 mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Blue |
| weight: | 472g |
| manufacturer item code: | HCEBN55 | HCEBN65 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| crank arm length: | 165 mm, 155 mm |
| GTINs: | 5056033483131, 5056033483193 |
| Manufacturer page: | http://www.hopetech.com |