Versatile crankarms made from CNC-machined 7150 aluminum, specifically designed for the latest generation of e-mtb bikes. The Hope crankarms are engineered for maximum ground clearance and feature an optimized Q-factor to ensure compatibility with most frame-motor combinations. Equipped with a self-extracting system for easy installation and removal. Compatible with drive units featuring an ISIS axle mount and ideally suited for
Designed, tested, and manufactured in Barnoldswick, UK.
Compatible, for example, with
| Product Name: | Hope E-Bike Crankset for Specialized - purple |
| Manufacturer: | Hope |
| Item Code: | HOP769445 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| crankset: | CNC machined 7150 aluminium |
| bottom bracket axle profile: | ISIS |
| direct mount standard: | Hope |
| chainring mount: | Direct Mount |
| crank accessories & spare parts: | Crank Arms |
| Q-factor: | 182 mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Purple |
| weight: | 472g |
| manufacturer item code: | HCEBS55 | HCEBS65 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| crank arm length: | 155 mm |
| GTINs: | 5056033483049 |
| Manufacturer page: | http://www.hopetech.com |