Reel Pro front hubs have been renamed Reel Expert to allow coupling them with the new Reel Expert rear hub family. These ultralight MTB front hubs are equipped with 2 highest quality sealed bearings with custom selected Mobil waterproof grease and LLU full-contact seals branded with the Dartmoor logo for the best mud and dust protection. Reel Expert hubs are not only one of the lightest gravity front hubs on the market but also one of the best looking. An asymmetrical design with a bigger right side flange and cut-outs to save weight put this hub among the best ones in his league.
| Product Name: | Dartmoor Reel Expert Front Hub - 6-Hole | 15x110mm Boost - choco |
| Manufacturer: | Dartmoor Parts |
| Item Code: | DTM769699 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| braking system: | 6-Hole Disc |
| spoke bolt circle (left/right): | 58/45mm |
| Hub version: | Front Wheel |
| flange distance (left/right): | 28/43mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Brown |
| weight: | 189g |
| Number of Spoke Holes: | 32 |
| GTINs: | 5905334034354 |
| Manufacturer page: | http://dartmoor-bikes.com/ |