The Dartmoor Lightning Hi 800mm wide handlebar is in a super-strong 35mm standard, which is perfect for the Enduro, Freeride, and Downhill riders.
Lightning is made of butted 7050 aluminum. Despite the big size and outstanding strength, this handlebar with its 310g definitely belongs to the featherweight division.
| Product Name: | Dartmoor Lightning Hi MTB Handlebar - 35mm | 45mm Rise | 800mm - matt choco/polished choco |
| Manufacturer: | Dartmoor Parts |
| Item Code: | DTM769708 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Enduro, Downhill, Freeride |
| Handlebar Clamp Ø: | 35mm |
| Handlebar Design: | Riserbar |
| bar width: | 800mm |
| bar width measurement: | Outside-Outside |
| Backsweep: | 8° |
| rise: | 45mm |
| upsweep: | 5° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Brown |
| weight: | 310g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5905334034392 |
| Manufacturer page: | http://dartmoor-bikes.com/ |