The Kids Ride Shotgun Dirt Hero frame kit can be fitted with 12-inch or 14-inch tires. The scope of delivery includes all the tools you need for assembly.
The Dirt Hero off-road balance bike is a scaled-down enduro machine designed specifically to help kids explore trails on a balance bike. The Dirt Hero is designed for kids ages 2–5, with a recommended minimum inseam of 337 mm
| Product Name: | Kids Ride Shotgun Dirt Hero Children's Balance Bike Framekit - white |
| Manufacturer: | Kids Ride Shotgun |
| Item Code: | SHG769771 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 12" (203mm), 14" (254mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| disc brake mount: | Postmount |
| Seatpost Ø: | 27.2mm |
| dropouts: | conventional |
| fork included: | with fork |
| Model year: | 2026 |
| Color: | White |
| weight: | 3500g |
| manufacturer item code: | KRS-BIK-DHBFW-01 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 9421036071160 |
| Manufacturer page: | https://kidsrideshotgun.eu/ |