The PRIMAPELLE line embodies the PISSEI philosophy in its purest form: absolute comfort, understated elegance, and maximum functionality. Every detail has been designed to deliver a wearing experience that is inextricably linked to the collection. The PRIMAPELLE winter shorts feature Warm-Touch thermal fabric—a soft, elastic, and supple material that provides a pleasant feeling of warmth against the skin, ensuring thermal protection and full freedom of movement even on the longest and most demanding rides. The minimalist construction with just one outer seam minimizes pressure points and ensures an even fit and maximum smoothness while pedaling.
LONG-LASTING COMFORT: Equipped with the TruFlo RacerPRO seat pad, these shorts are designed for long hours on the saddle. They offer targeted support in high-stress areas as well as excellent breathability and quick-drying properties. This seat pad was developed for demanding cyclists and ensures consistent comfort and optimal performance even during the most intense rides.
Material
71% polyamide, 29% elastane
| Product Name: | PISSEI Primapelle Bib Shorts Women - Anthracite |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769904 |
| Material: | 71% polyamide, 29% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +18°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | TruFlo RacerPRO |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Grey |
| weight: | 186g |
| GTINs: | 8102532003060, 8102532003077, 8102532003084, 8102532003091 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL