The Magistrale ADQ Women's Cycling Shorts represent the pinnacle of performance in professional women's cycling. Worn by the athletes of UAE Team ADQ, they ensure maximum performance under the most extreme conditions. Made from high-compression POLYAMIDE performance fabric, these shorts offer a perfectly tailored racing fit that provides optimal muscle support and improves aerodynamics. The multi-panel construction is designed to follow natural movements, minimize friction, and enhance comfort even over long distances.
Made from high-compression POLYAMIDE performance fabric, these shorts offer a women’s-specific racing fit with maximum comfort. The silicone gripper with polka dots at the leg openings ensures a perfect hold without constriction.
The seamless, ultra-lightweight micromesh straps are designed to be invisible under the jersey. Their Y-shaped structure improves stability without causing pressure points.
Material
80% polyamide, 20% elastane
| Product Name: | PISSEI Magistrale ADQ Bib Shorts Women - Black |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769914 |
| Material: | 80% polyamide, 20% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +24°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | TruFlo AirLight |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 186g |
| GTINs: | 8102533008293, 8102533008309, 8102533008316, 8102533008323 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL