The UAE Team ADQ Ultra Magistrale Jersey represents the pinnacle of technology in the PISSEI women’s summer collection. Developed in direct collaboration with professional athletes, this jersey is crafted from functionally optimized materials specifically designed for breathability, aerodynamics, and low weight. Technical Features: New Raglan Construction: The new raglan construction extends the aerodynamic surface of the sleeves all the way to the neck, optimizing airflow. The front panel is made of an ultra-light, micro-perforated fabric, while the 3D mesh back panel features channels for rapid heat dissipation, even during intense exertion.
Narrow fit for a perfect fit and reduced drag.
Laser-cut, heat-sealed sleeves improve aerodynamics and keep the fabric in place while pedaling.
Material
85% polyester, 15% polyamide
| Product Name: | PISSEI Ultra Magistrale ADQ Short Sleeve Jersey Women - White |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769918 |
| Material: | 85% polyester, 15% polyamide |
| compression: | no |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +24°C |
| fit: | tight |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| back pockets: | 3 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 160g |
| GTINs: | 8102533008088, 8102533008095, 8102533008101, 8102533008118, 8102533008125 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL