The Aero Overshoe is designed to maximize aerodynamic penetration and reduce drag during the fastest stages. It is made from the same materials as the Hi-Speed socks used by WorldTour teams. The polyurethane membrane in the foot area improves airflow and reduces turbulence in the area of highest aerodynamic pressure.
The ultra-light, wind tunnel-tested Hi-Speed ribbed fabric on the leg guarantees stability, compression, and an optimized surface for maximum aerodynamic efficiency. It is used by the WorldTour teams UAE Team Emirates – XRG and UAE Team ADQ and represents the highest standard for anyone striving for peak performance.
POLYURETHANE membrane in the foot area improves airflow
Ultra-lightweight, wind tunnel-tested high-speed ribbed fabric on the leg
Wind tunnel tested
Used by UAE Team Emirates – XRG and UAE Team ADQ
Material
98% polyester, 2% elastane
| Product Name: | PISSEI Aero Shoecover - White |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769920 |
| Material: | 98% polyester, 2% elastane |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| shoe closure: | Without closure |
| temperature range: | +31°C / +18°C |
| fit: | regular |
| shoe cover version: | Long |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 98g |
| GTINs: | 8104400000164, 8104400000171, 8104400000188 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PISSEI.
| International | XS | S / M | L / XL |
|---|---|---|---|
| EU | 36 - 39 | 40 - 43 | 44 - 47 |
International XS
International S / M
International L / XL
| International | XS | S / M | L / XL |
|---|---|---|---|
| EU | 36 - 39 | 40 - 43 | 44 - 47 |
International XS
International S / M
International L / XL