The Mindanao short-sleeve performance shirt is made of carbon fiber fabric and offers thermoregulatory properties that keep the body dry and cool during physical activity. Thanks to its dermatologically tested, bacteriostatic properties, the Mindanao performance shirt guarantees excellent hygiene and superior comfort. Regular fit designed specifically for women.
Size note: This item is available in one size.
Material
85% polypropylene, 5% carbon fiber, 5% elastane, 5% polyamide
| Product Name: | PISSEI Mindanao Short Sleeve Baselayer Women - White |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769922 |
| Material: | 85% polypropylene, 5% carbon fiber, 5% elastane, 5% polyamide |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | All Season |
| temperature range: | +12°C / +6°C |
| fit: | regular |
| Closure: | Without Closure |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 160g |
| GTINs: | 8102531035093 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PISSEI.
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL