The Prime Short-Sleeve Jersey combines maximum comfort with technical functionality, providing reliable and balanced support on long rides and during daily training. The design features three different types of fabric strategically placed on the front, sleeves, and back to ensure an optimal balance between breathability, aerodynamics, and comfort.
The front panel offers stability and support, while the seamless sleeves made of compact, aerodynamic material ensure a clean, close-fitting silhouette. The breathable mesh back promotes ventilation and rapid heat dissipation, keeping the body dry even during the most intense exertion.
The regular fit adapts to different body types and creates a natural, balanced silhouette. The elastic lumbar support stabilizes the jersey while cycling. The pixel technology on the central rear pocket improves visibility in low-light conditions, contributing to road safety.
Regular fit: Balanced and versatile comfort
Multifunctional construction for optimal performance and breathability
Aerodynamic, open sleeves
Breathable mesh back for maximum ventilation
Elastic lumbar support for stability
Pixel technology on the rear pocket
Material
85% polyamide, 15% elastane
| Product Name: | PISSEI Prime Short Sleeve Jersey Women - White/Lettering |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769938 |
| Material: | 85% polyamide, 15% elastane |
| compression: | no |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| Features: | Hi Vis / Reflective |
| temperature range: | +31°C / +18°C |
| fit: | regular |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| back pockets: | 3 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 160g |
| GTINs: | 8102533000273, 8102533000280, 8102533000297, 8102533000303 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL