The Primapelle jersey embodies the pursuit of perfection in comfort, to which Pissei’s research and development department has dedicated all its energy and resources. The exclusive construction consists of a single piece of fabric with just one seam under the sleeves—without the traditional shoulder seam—thus reducing the number of seams to a minimum. Combined with the proven, bidirectional soft-touch fabric, this guarantees maximum comfort against the skin.
ULTRA-LIGHTWEIGHT AND ADAPTABLE MATERIAL
The Primapelle jersey, made from high-density stretch microfiber, offers two-way stretch that adapts perfectly to the body’s shape without constricting. The POLYAMIDE-ELASTANE fabric reduces air resistance, ensures maximum air circulation, and is therefore ideal for high speeds.
CONSTRUCTION: NO FRICTION, MAXIMUM COMFORT
The seamless construction minimizes the risk of friction and skin irritation, ensuring a comfortable fit even over long distances. The ergonomic cut follows the body’s natural anatomy and ensures an optimal fit. High performance.
EXCELLENT BREATHABILITY AND MOISTURE MANAGEMENT
Thanks to the micro-perforated structure and moisture-management technology, the material dries ultra-fast and keeps the skin dry even in extreme heat and high humidity. Ideal for summer and demanding days—for optimal thermal regulation.
OPTIMIZED AERODYNAMICS FOR MAXIMUM PERFORMANCE
The graduated compression design reduces turbulence and improves aerodynamics. Race Fit: Fits the body perfectly without wrinkles, maximizing efficiency.
HIGH-TECH FUNCTIONAL DETAILS
Automatic locking zipper for precise adjustment and maximum durability. Three ergonomic rear pockets offer maximum storage space without compromising functionality. Pixel technology with a new design on the rear pocket.
Material
73% polyamide, 27% elastane
| Product Name: | PISSEI Primapelle Limited Short Sleeve Jersey Women - Glycine |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769944 |
| Material: | 73% polyamide, 27% elastane |
| compression: | yes |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +12°C |
| fit: | tight |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| back pockets: | 3 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Purple |
| weight: | 160g |
| GTINs: | 8102533006329, 8102533006336, 8102533006343, 8102533006350 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL