It’s never been easier to take your dog along on adventures or errands. The Thule Bexey dog bike trailer offers total comfort and safety—no matter where the journey takes you.
The sturdy, padded floor of the Thule Bexey dog bike trailer ensures a safe and smooth ride, even on uneven terrain. The low-set entrance makes it easy for dogs of all sizes to get in and out, so no adventure has to be out of range. Inside the trailer, pets appreciate the headroom, the view, and the ventilation options. The interior is free of sharp edges, reducing the risk of injury. In short, it’s a safe place for your dog, whether you’re running quick errands of any size or taking a long trip.
The Thule Bexey dog bike trailer is made from durable, long-lasting materials. And for puppies who love to chew on everything except their toys, the fabric on the front, sides, and bottom can be easily removed, repaired, and reattached. This makes the trailer more durable, even with frequent use.
Maximum dog weight: 45 kg
Switch your Thule Bexey dog bike trailer to training mode by removing the wheels and drawbar and inserting the sturdy plastic floor. Grab a pack of your dog’s favorite treats and use the trailer to help your dog get familiar with it in the safety of your home. And after returning from adventures, the trailer is easy to clean thanks to the zippers on the removable side walls and floor. That way, it’s fresh and clean and ready to go for your next trip.
Thule Bexey Large is the ideal choice for dogs with a shoulder height of approximately 55 cm. It offers an additional 15 to 20 cm of height to give the dog enough space to stand and sit comfortably during the ride.
Examples of dog breeds that fit in the Thule Bexey Large:
Schnauzer: Height at the withers 45 to 50 cm
American Staffordshire Terrier: Shoulder height 43 to 50 cm
Nova Scotia Duck Tolling Retriever: Height at the withers 42 to 54 cm
| Product Name: | Thule Bexey L Dog Trailer - Hazy Green |
| Manufacturer: | Thule |
| Item Code: | THU770004 |
| activity: | Cycling |
| dimensions (l/w/h): | 1570/790/940mm |
| usage bikesport: | Trekking, City |
| max. load: | 45kg |
| Trailer/child seat version: | Dog Trailer |
| Trailer features: | Soft Base, Foldable |
| packing size (l/w/h): | 1090/760/350mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Grey, Green |
| weight: | 16800g |
| manufacturer item code: | 800001 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 197074567451 |
| Manufacturer page: | http://www.thule.com |