The Tubolito Tubo Road 700C road bike inner tube makes road bikes even lighter. Whether with rim or disc brakes—the Tubo Road 700C fits easily into all 28" road bike tires with a width between 18 and 28 mm. Weight savings compared to standard inner tubes: about 70 grams of rotating mass per wheel. Puncture resistance is also outstanding: it takes twice as much force to puncture the Tubo Road 700C as it does an inner tube.
Tubolito inner tubes made from the high-tech material thermoplastic can withstand twice the force of standard inner tubes. The material can be stretched more than four times its original length, offering maximum protection against punctures.
A 0.75 mm test mandrel is driven through a pre-drilled hole in the coat at a defined speed. Tire pressure is 2.0 bar. The force and distance until the tire bursts are recorded. Tubolito performs impressively here: Puncture resistance is twice as high as that of standard inner tubes.
| Product Name: | Tubolito TPU Road Inner Tube - 28" | 23-35mm - SV - 60mm | orange |
| Manufacturer: | Tubolito |
| Item Code: | TBO771322 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire width: | 23mm, 24mm, 25mm, 26mm, 27mm, 28mm, 29mm, 30mm, 31mm, 32mm, 33mm, 34mm, 35mm |
| inner tube material: | TPU |
| Valve Type: | Presta (Sclaverand) |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Orange |
| weight: | 39g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120077577265 |
| Manufacturer page: | http://www.tubolito.com/ |