A Classic, redefined for female riders. The new Classic Bibshort retains all the benefits gained from Sportfuls experience with the most demanding athletes. Here they offer it with an even more modern cut and fit. For those looking for the best balance in terms of quality and technical features.
Material
Material I: 84% polyester, 16% elastane
Material II: 80% polyamide, 20% elastane
Material III: 72% polyester, 28% elastane
Material IV: 100% polyamide
| Product Name: | Sportful Classic Bibshorts Women 1122018 - 101 White |
| Manufacturer: | Sportful |
| Item Code: | SPF771786 |
| Material: | Material I: 84% polyester, 16% elastane Material II: 80% polyamide, 20% elastane Material III: 72% polyester, 28% elastane Material IV: 100% polyamide |
| compression: | no |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 40°C, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +30°C / +15°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | Bodyfit Pro MD |
| Model year: | 2026 |
| Color: | White |
| weight: | 176g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| back pockets: | 0 |
| GTINs: | 8056006817403, 8056006817410, 8056006817380, 8056006817397, 8056006817427, 8056006817434 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Sportful.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 88 | 92 | 96 | 100 | 105 | 110 | 115 |
| C. waist (cm) | 76 | 80 | 84 | 88 | 93 | 98 | 103 |
| D. hips (cm) | 90 | 94 | 98 | 102 | 107 | 112 | 117 |
| E. inseam (cm) | 80 | 81 | 82 | 83 | 84.5 | 86 | 87.5 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 79 | 84 | 89 | 94 | 99 | 104 |
| C. waist (cm) | 63 | 68 | 73 | 78 | 83 | 88 |
| D. hips (cm) | 87 | 92 | 97 | 102 | 107 | 112 |
| E. inseam (cm) | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | 6 Jahre | 8 Jahre | 10 Jahre | 12 Jahre | 14 Jahre |
|---|---|---|---|---|---|
| A. body height (cm) | 116 | 128 | 140 | 152 | 164 |
International 6 Jahre
International 8 Jahre
International 10 Jahre
International 12 Jahre
International 14 Jahre