Designed to strike the perfect balance of lightweight cross-country efficiency and technical precision, the
Geometry and suspension that pushes the boundaries of modern Cross Country riding, translates to supreme confidence riding technical terrain and high speed singletrack. Rocky Mountain have fine-tuned the frame design to save over 350g in weight, making the Element the lightest full-suspension bike they have ever produced. At the same time, they increased frame stiffness in key areas for a responsive, snappy, and quick-accelerating ride feel.
| Product Name: | Rocky Mountain ELEMENT C50 SRAM - Carbon Mountainbike - 2026 - 29" - grey / black / white |
| Manufacturer: | Rocky Mountain |
| Item Code: | RMO773084 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country |
| hubs: | Novatec D791SB Boost / DT Swiss 370 Boost |
| spokes: | DT Swiss Competition 2.0/1.8/2.0 |
| rims: | WTB KOM Team i27 TCS 2.0 |
| chain: | SRAM Eagle 70 Transmission |
| cassette: | SRAM XS-1270 Eagle Transmission |
| shifter: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| rear derailleur: | SRAM Eagle 90 Transmission |
| bottom bracket: | SRAM BB92 DUB Wide |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | SRAM Eagle 70 T-Type |
| brakes: | SRAM Motive Bronze |
| seat post model: | Tranz X +RAD2.0 Adjustable Dropper |
| saddle: | WTB Silverado Race 142 |
| handle bar: | Rocky Mountain AM | 780mm Width | 25mm Rise | 9° Backsweep | 5° Upsweep | 35 Clamp |
| stem: | Rocky Mountain 35 XC | 0° Rise |
| fork: | RockShox Pike Select |
| headset: | FSA Orbit NO.57E |
| frame: | SMOOTHWALL™ Carbon | SMOOTHLINK SL™ Suspension |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-52 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| grips: | ODI Elite Pro Lock On |
| shock: | RockShox Deluxe Select+ | 190x45mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 130mm |
| tires: | Maxxis Rekon WT 3C MaxxTerra EXO Tubeless Ready 2.4" / Maxxis Rekon WT 3C MaxxTerra EXO Tubeless Ready 2.4" |
| travel frame: | 120mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | B0497 |
| cable routing: | internal |
| Product Series: | Rocky Mountain - Element |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 770416013436, 770416013399, 770416013511 |
| Manufacturer page: | https://bikes.com/ |