Designed to strike the perfect balance of lightweight cross-country efficiency and technical precision, the
Geometry and suspension that pushes the boundaries of modern Cross Country riding, translates to supreme confidence riding technical terrain and high speed singletrack. Rocky Mountain have fine-tuned the frame design to save over 350g in weight, making the Element the lightest full-suspension bike they have ever produced. At the same time, they increased frame stiffness in key areas for a responsive, snappy, and quick-accelerating ride feel.
| Product Name: | Rocky Mountain ELEMENT C70 Shimano - Carbon Mountainbike - 2026 - 29" - white / grey / grey |
| Manufacturer: | Rocky Mountain |
| Item Code: | RMO773085 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country |
| chain: | Shimano M8100 |
| cassette: | Shimano XT |
| shifter: | Shimano XT Di2 |
| rear derailleur: | Shimano XT Di2 |
| bottom bracket: | Shimano SM-BBMT500 |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Shimano XT |
| brakes: | Shimano XT |
| wheels: | DT Swiss M1900 |
| seat post model: | Tranz X +RAD2.0 Adjustable Dropper |
| saddle: | WTB Solano Fusion Form 142 |
| handle bar: | Race Face Turbine | 780mm Width | 20mm Rise | 8° Backsweep | 5° Upsweep | 35mm Clamp |
| stem: | Rocky Mountain 35 XC | 0° Rise |
| fork: | Fox 34 SL Factory | GRIP X Damper |
| headset: | FSA Orbit NO.57E |
| frame: | SMOOTHWALL™ Carbon | SMOOTHLINK SL™ Suspension |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Shimano Di2 charger |
| grips: | ODI Elite Pro Lock On |
| shock: | Fox Float Factory | 190x45mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 130mm |
| tires: | Maxxis Rekon WT 3C MaxxTerra EXO Tubeless Ready 2.4" / Maxxis Rekon WT 3C MaxxTerra EXO Tubeless Ready 2.4" |
| travel frame: | 120mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | White |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | B0471 |
| cable routing: | internal |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 770416010657, 770416010596, 770416010534, 770416010718 |
| Manufacturer page: | https://bikes.com/ |