The Control Tech Cougar FL4 Ergo is a specially designed drop bar made of aluminium and offers you a reliable and strong cockpit so that you can really pedal.
| Product Name: | Control Tech Cougar FL4 Ergo Handlebar |
| Manufacturer: | Control Tech |
| Item Code: | CTT512654 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Road Bike |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Drop Bar |
| Handlebar Properties: | Drop < 130mm (compact), Reach < 80mm, Ergo (Curve with alternating radius), Aero (flattened section), Flare / bent out Drops, Cableguides |
| bar width: | 400mm, 420mm, 440mm |
| bar width measurement: | Center-Center |
| drop: | 125mm |
| bar reach: | 78mm |
| Drop Flare: | 4° |
| Model year: | 2021 |
| Color: | Black |
| weight: | 350g |
| manufacturer item code: | RA-531 |
| GTINs: | 4712206558204, 4712206556934, 4710069103500, 4712206558211, 4710069103517 |
| Manufacturer page: | http://www.controltechbikes.com |