The
| Product Name: | Mavic E-Crosstrail SL Wheelset - 29" | Aluminum | Hookless | 6-Bolt - 15x110mm | 12x148mm Boost - SRAM XD |
| Manufacturer: | Mavic Parts |
| Item Code: | MAV700090 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro, Trail |
| hubs: | Infinity Hub | QRM Auto |
| spokes: | steel | extra flat |
| Number of Gears - rear: | 11, 12 |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| ASTM: | Category 4 |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW), 12x148mm Boost (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset > 1700g, Standard Wheel |
| Freehub Body: | XD (SRAM 11/12s MTB) |
| braking system: | 6-Hole Disc |
| tire type: | Tubeless UST |
| fitting tire dimensions: | 52-76mm |
| ETRTO: | 30-622 |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 22mm |
| max. system weight: | 150kg |
| freehub system: | Instant Drive 360 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1975g |
| manufacturer item code: | P00081505 |
| Number of Spoke Holes: | 28 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3701380917441 |
| Manufacturer page: | http://www.mavic.com |