The coil-sprung, ground-hugging, trail-smoothing performance of DHX powers up with
Shake-to-Wake function - when activated,
NOTE: The
App-optimized.
The
All terrain adaptability.
The size-specific piggyback reservoir and EVOL air chamber increase oil volume for improved bump response, optimized tire grip and consistent, fade-free downhill performance on long descents.
| Product Name: | FOX DHX Live Valve Neo Rear Shock - Factory | Coil | Metric | 2026 - 210x55mm (8.26x2.16") |
| Manufacturer: | FOX Factory |
| Item Code: | FOX714282 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, All-Mountain, Trail |
| Rear Shock/Spring Version: | Coil Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Coil Spring Preload, Compression, Rebound |
| shock fitting length: | 210mm (metric) |
| lower shock mount: | Eyelet |
| upper shock mount: | Eyelet |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 590g |
| manufacturer item code: | 960-01-039 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| Weighed Version: | 185x55mm without spring |
| Product Series: | FOX Factory - DHX |
| GTINs: | 821973500515 |
| Manufacturer page: | http://www.ridefox.com |