The MondoKing 3D Air Mattress offers the highest level of comfort and support. With 4.25 inches (11 cm) of premium foam, the ultra-comfy cushion combines a plush, next-to-skin feel with an R-value of 7.0 to keep you warm and comfortable in all conditions and seasons. The StrataCore construction provides an airy, three-dimensional shape and compresses easily to save space in your trunk or closet. The ultra-comfortable, self-inflating sleeping pad features the easy-to-use TwinLock valve, which allows the pad to inflate three times faster and deflate five times faster. The sleeping pad has a pack sack with an integrated pump bag that can be taken anywhere.
| Product Name: | Therm-a-Rest MondoKing 3D Mattress Sleeping Pad - Large - Lyons Blue |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR719259 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1960/6400/110mm |
| packing size (l/w/h): | 660/260/260mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 7 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1990g |
| manufacturer item code: | 14020 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | Large |
| Sleeping pad version: | Airbeds |
| GTINs: | 40818140208 |