Summer cycling socks made in Italy from a high-performance fiber blend to wick away sweat, dry quickly and ensure better breathability on hot, hard rides.
Material
85% polyamide, 15% elastane
| Product Name: | PEdALED E. Socks - Black |
| Manufacturer: | PEdALED |
| Item Code: | PDD720023 |
| Material: | 85% polyamide, 15% elastane |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +35°C / +15°C |
| socks length: | medium |
| socks version: | padded |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 55g |
| GTINs: | 8021890626264, 8021890621047, 8021890626257, 8021890626271 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PEdALED .
| International | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| EU | 35 - 38 | 39 - 42 | 43 - 46 | 47 - 49 |
International S
International M
International L
International XL