If you've always wanted to take your favorite coffee mug with you on a backpacking trip, your wish has now come true. The Titan Double Wall Mug is made from ultra-lightweight titanium and offers exceptional heat retention thanks to its insulation, so drinks stay warm for longer. A durable BPA-free plastic lid ensures that the heat stays in the mug and splashes are kept to a minimum. Maybe you'll reach for the Titan at home too. Plus, the Titan Mug fits inside the Titan Kettle 900ml, so you can pack your bag efficiently.
| Product Name: | MSR Titan™ Double Wall Mug - 375ml |
| Manufacturer: | MSR |
| Item Code: | MSR721549 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Titanium |
| dimensions (l/w/h): | 90/90/93mm |
| Volume: | 0.37l |
| cookware version: | Mugs and Cups |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey, Metallic |
| weight: | 120g |
| manufacturer item code: | 13848 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 40818138489 |
| Manufacturer page: | https://www.msrgear.com/ |