A strong lightweight that is second to none! The insulated drinking bottle keeps hot tea or cool water ready at all times, with casual ease. The Safe Flow Lid is indispensable, especially for hot drinks, because the performance is no empty promise. Neither is the weight: the bottle is up to 48% lighter than comparable products.
| Product Name: | THERMOS® Ultralight Insulated Bottle 0.5L - soft pink mat |
| Manufacturer: | THERMOS® |
| Item Code: | TMS725701 |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| material: | Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 66/66/221mm |
| Diameter: | 66mm |
| Hydration, bottle & cage : | Thermal Bottle |
| Volume: | 0.5l |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Pink |
| weight: | 202g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4002458534768 |
| Manufacturer page: | http://www.thermos.com |