TC stands for casual enjoyment in the city, at the office or at university. The stylish companion automatically reminds you to drink enough or take a short break in between. And avoids unnecessary waste with every use! The stainless steel basics offer the freedom to enjoy food and drink from anywhere without hesitation. Fancy a warm soup on the park bench around the corner with a cool apple juice spritzer? Let's go!
Slim, fits between school books, in a handbag or laptop bag or on a city backpack and is absolutely leak-proof. Even when things get hot or turbulent - it can easily cope with coffee and carbon dioxide. Plastic bottles are a thing of the past, so bring on the bright prospects for the future. The practical screw cap with grip is also made of stainless steel on the inside - no contact with plastic. The unique THERMOS® vacuum technology delivers optimum insulating performance - keeps hot and cold.
| Product Name: | THERMOS® TC Insulated Bottle 0.75L - graphite grey mat |
| Manufacturer: | THERMOS® |
| Item Code: | TMS725708 |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| material: | Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 72/72/284mm |
| Diameter: | 72mm |
| Hydration, bottle & cage : | Thermal Bottle |
| Volume: | 0.75l |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Grey |
| weight: | 340g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5010576985934 |
| Manufacturer page: | http://www.thermos.com |