The M-Force 8 Ti from Xpedo is a super-lightweight yet exceptionally durable double-sided clipless pedal designed for use on mountain bikes.
A treat for weight enthusiasts. Three sealed industrial bearings ensure smooth, long-lasting operation and underscore the exceptionally high quality standards of the M-Force 8 Ti pedals. The release force can be adjusted using an Allen wrench and is displayed on the side. The accompanying XPT cleat offers 6° of lateral play, and the SPD®-compatible (SH-51) PosiLock closure system allows for excellent adjustability to achieve the desired engagement force.
Note: Xpedo titanium axles have a weight limit of 86 kg.
Scope of delivery: includes XPT cleats
| Product Name: | Xpedo M-Force 8 Ti Pedals - titanium |
| Manufacturer: | Xpedo |
| Item Code: | XPO192769 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Allroad / Gravel |
| Pedal Version: | Clipless Pedal |
| Pedal Thread Size: | 9/16" |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Silver |
| weight: | 215g |
| manufacturer item code: | XMF08TT |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Material pedal axle: | Titanium |
| Material pedal body: | Titanium |
| weight limit: | 85kg |
| GTINs: | 883511002943 |