The DT Swiss FR 541 might not be your first rim, but it could very well be your last. This welded aluminum rim is designed for the toughest conditions in gravity riding. The successor to the FR 560 features a redesigned rim shape. The resulting improved impact resistance lets you tackle the trails even harder. It also enhances puncture protection for a reliable ride on rough terrain. Carefully built, it will reward you with durability and lightness—for a lasting bond.
Maximum recommended system weight: 140 kg
scope of delivery:
| Product Name: | DT Swiss FR 541 Rim - 27.5" | Clincher | Disc - silver |
| Manufacturer: | DT Swiss |
| Item Code: | DTS732065 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Freeride |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| ASTM: | Category 5 |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ERD - effective rim Ø: | 565mm |
| ETRTO: | 30-584 |
| eyelets: | single |
| valve hole diameter: | 6.5mm |
| rim width: | 35mm |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 21mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Silver |
| weight: | 570g |
| manufacturer item code: | RDFR54BDPW32NA8804 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7613052554969 |
| Manufacturer page: | http://www.dtswiss.com |