The Baccara RX rims represent the latest generation of DUKE All Road carbon wheels, lighter and stronger for faster riding, perfect for both leisure and competition, they are UCI APPROVED.
They are suitable for both Road and Gravel use, thanks in particular to their 25mm internal width, which guarantees good versatility.
The Baccara RX27 rim benefits from the latest Duke SLR2 manufacturing technology, which combines comfort, lightness and strength: the "MAGIC MIX":
Aerodynamics have not been forgotten, with a reworked profile to improve air penetration and stability in all wind conditions, essential for performance.
The rim retains the use of hooks to ensure safety above all else, whatever tire is used.
Its unique VFP gloss finish is scratch-resistant and more environmentally friendly.
The asymmetrical profile balances the tension between the two sides of spokes, ensuring greater durability and wheel stability.
While the 25mm width between hooks gives a tire greater volume, improving comfort and grip without sacrificing performance.
DUKE, the choice of pro riders: 14x convinced pro and elite teams.
| Product Name: | DUKE Baccara RX 27 SLR2 Rim - 28" | Carbon | Tubeless | Disc - 24 Holes - UD satin |
| Manufacturer: | DUKE Racing Wheels |
| Item Code: | DKE732311 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ERD - effective rim Ø: | 588mm |
| fitting tire dimensions: | 28-61mm |
| max. spoke tension: | 1200N |
| eyelets: | none |
| rim width: | 31.5mm |
| inner profile width: | 25mm |
| rim profile height: | 27mm |
| max. system weight: | 120kg |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 310g |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3701517734897 |
| Manufacturer page: | http://www.duke-racingwheels.com/?lang=en |