The Baccara RX rims represent the latest generation of DUKE All Road carbon wheels, lighter and stronger for faster riding, perfect for both leisure and competition, they are UCI APPROVED.
They are suitable for both Road and Gravel use, thanks in particular to their 25mm internal width, which guarantees good versatility.
The Baccara RX 42 rim benefits from the latest Duke SLR2 manufacturing technology, which combines comfort, lightness and strength: the "MAGIC MIX":
Aerodynamics have not been forgotten, with a reworked profile to improve air penetration and stability in all wind conditions, essential for performance. The rim retains the use of hooks to ensure safety above all else, whatever tire is used. Its unique VFP gloss finish is scratch-resistant and more environmentally friendly. The asymmetrical profile balances the tension between the two sides of spokes, ensuring greater durability and wheel stability. While the 25mm width between hooks gives a tire greater volume, improving comfort and grip without sacrificing performance.
SLR2 (Super light road series 2)
A design optimized for the demands of road and gravel riding:
Aerospace-grade resin and optimized carbon fiber lay-up
Up to 10% lighter and stronger than the previous SLR1 version
Tuned vertical compliance for more comfort and responsiveness
Aero
Aerodynamic optimization through CFD (Computational Fluid Dynamics)
Hooked
Hooked rim design
DRC (Dynamic Response Comfort)
Controlled vertical flex and rebound
Optimized Internal Width
Maximizes tire volume and performance
VFP (Varnish Free Process)
A varnish-free finish process
Offset
Asymmetrical spoke lacing
Tubeless Ready
Tubeless-compatible rim design
| Product Name: | DUKE Baccara RX 42 SLR2 Rim - 28" | Carbon | Tubeless | Disc - 24 Holes - UD satin |
| Manufacturer: | DUKE Racing Wheels |
| Item Code: | DKE732317 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ERD - effective rim Ø: | 559mm |
| fitting tire dimensions: | 28-61mm |
| max. spoke tension: | 1200N |
| eyelets: | none |
| rim width: | 32mm |
| inner profile width: | 25mm |
| rim profile height: | 42mm |
| max. system weight: | 125kg |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 395g |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3701517727035 |
| Manufacturer page: | http://www.duke-racingwheels.com/?lang=en |