Light, stiff and durable. The
The
The SLS5 process
To meet the different demands placed on the front and rear of a mountain bike, the 6TERS concept uses a differentiated design for the front and rear wheels. While the rim intended for the front wheel should be correspondingly wider, a reduced cross-section is used for the rear wheel. While grip, low weight, stiffness and maneuverability are the most important factors at the front, comfort, durability and high-performance power transmission are the decisive parameters at the rear.
Thanks to the offset, the lateral stiffness and stability of the wheel can be increased without additional weight. The rim holes are positioned off-centre to optimize the stiffening angles and make the wheel stronger and stiffer. In addition, an offset improves the balance between spoke tension on the drive side and the opposite side as well as durability in the long term.
The "
The sidewalls of the rim are reinforced to prevent the tire from being cut in the event of impacts.
A paint-free surface treatment. Reduces VOC emissions and carbon dust during production. More scratch-resistant, naturally shiny surface.
Tubeless compatible rim design. Compatible with UST and Tubeless Ready standards. Also compatible with clincher/tubular tires.
*
| Product Name: | DUKE Lucky Jack SLS5 285 Rim - 29" | Carbon | Tubeless | Hookless | Disc - 31mm - 28 Holes - UD |
| Manufacturer: | DUKE Racing Wheels |
| Item Code: | DKE732355 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ERD - effective rim Ø: | 599mm |
| fitting tire dimensions: | 53-71mm |
| ETRTO: | 31-622 |
| max. spoke tension: | 1200N |
| eyelets: | none |
| rim width: | 37.3mm |
| inner profile width: | 31mm |
| rim profile height: | 20mm |
| max. system weight: | 105kg |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 285g |
| Number of Spoke Holes: | 28 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3701517738918 |
| Manufacturer page: | http://www.duke-racingwheels.com/?lang=en |