Named after Henrik Bergstedt. One of the two brothers behind the infamous Osthang snowboard store. Perfect for outdoor activities.
Mirrored lenses reduce glare and increase visual comfort.
Great lens and ideal for cloudy days. Also very suitable for shredding in and outside environments with less light. Such as in a forest or in the city center of a larger city.
| Product Name: | CHPO Henrik Glasses - Forest Green / Green Mirror |
| Manufacturer: | CHPO |
| Item Code: | CPO739674 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Leisure, Winter Sports |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 60/20/145mm |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB |
| Eyewear Style: | Full frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, mirrored, polarized, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| light transmission: | 15% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 100g |
| manufacturer item code: | 16132PO |
| Glasses Width: | 145mm |
| Bridge Width: | 20mm |
| Lens height: | 60mm |
| GTINs: | 7340089109663 |
| Manufacturer page: | https://chpobrand.com |