With an optimized 1:0.8 ratio of glucose to fructose,
The gel’s formulation is based on the latest scientific findings: Recent research shows that the body can tolerate a glucose-to-fructose ratio of 1:0.8, which makes it significantly easier for it to consume up to 120 g of carbohydrates per hour. Now, that’s no industry secret—so what sets
Take one Fast Energy gel per hour during exercise.
Pasteurized. A varied and balanced diet and a healthy lifestyle are important. Store in a cool, dry place.
| Product Name: | WINFORCE Fast Energy - Carbohydrate Gel - 60g |
| Manufacturer: | WINFORCE |
| Item Code: | WNF739946 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | During |
| nutrition type: | Gels |
| content: | 60g |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 60g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7640143112531, 7640143115440, 7640143115501 |
| Manufacturer page: | www.winforce.com |
| List of Ingredients: | Mango puree 35%, maltodextrin, fructose, mango juice powder 5% (maltodextrin, mango juice), preservative: potassium sorbate. |
| Nutritional Information: | The nutritional informations refer to 100 g: |