This powerful StVZO LED front light combines advanced technology with precision engineered design to significantly improve rider safety and visibility. The React Drive delivers up to 600 lumens, making it ideal for extra visibility during the day and powerful enough for night riding.
It has a unique integrated vehicle warning system. In combination with the Radar StVZO rear light, the rear-facing LEDs light up and an acoustic signal sounds when vehicles are detected. No GPS bike computer or smartphone app is required, providing a simple, stand-alone safety enhancement. This is bicycle safety redefined through intelligent research and development.
A robust strap mount allows quick and secure attachment to a wide range of handlebars. The device is housed in a lightweight, durable, CNC-machined aluminum housing. It is IPX7 waterproof and rechargeable via USB-C, with a runtime of up to 17 hours.
| Product Name: | Lezyne React StVZO Front Light |
| Manufacturer: | Lezyne |
| Item Code: | LEZ743535 |
| StVZO legal (German Road Traffic Licensing Regulations): | yes |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| dimensions (l/w/h): | 99/42/36mm |
| IP rating: | IPX7 |
| Battery Type: | integrated Battery |
| maximum runtime: | 17h |
| mounting location: | Handlebar |
| max. luminous flux: | 600lm |
| Bike light version: | Front Light |
| Power supply: | (Rechargeable) Battery |
| Bike light properties: | Recharges via USB, radar, Rechargeable |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 155g |
| manufacturer item code: | 1-LED-43-STVZO-V117 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4710582555121 |
| Manufacturer page: | http://www.lezyne.com/ |