Protein bar based on milk protein, low in sugar, with cold-pressed sunflower oil, coated in milk chocolate.
Ideal as a post-workout snack.
The product should be consumed as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool, dry place. Avoid exposure to heat and direct sunlight. Dispose of the packaging in an environmentally friendly manner after use.
| Product Name: | NAMEDSPORT Proteinbar Zero - 50g |
| Manufacturer: | NAMEDSPORT |
| Item Code: | NMS745674 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Protein |
| Mode of nutrition: | Vegetarian, Gluten-free, Palm oil free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | After |
| nutrition type: | Bar |
| content: | 50g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 50g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8054956344673, 8054956344635 |
| List of Ingredients: | Milk protein 32% [calcium caseinate (Milk), whey (Milk) protein isolates], Milk chocolate coating with sweetener 16% (cocoa paste, sweetener: maltitol; cocoa butter, whole Milkpowder, emulsifier: soy lecithin; vanilla natural flavoring), Humectant: polydextrose; Gluco-oligosaccharides, Humectant: glycerol; Sunfiower oil, Sweetener: sorbitol; Fructo-oligosaccharides, Emulsifier: soy lecithin; Gelling agent: pectin; Caramel-flavored paste (caramelized sugar, water, color: E150a; flavorings), Maltodextrins, Preservative: potassium sorbate; Flavorings, Sweetener: sucralose. May contain eggs. |
| Nutritional Information: | Nutritional facts per 100 g |
| List of Ingredients: | Milk protein 32% [calcium caseinate (milk), whey (milk) protein isolates), Humectant: polydextrose; milk chocolate coating with sweetener 14% (cocoa paste, sweetener: maltitol, cocoa butter, whole milk powder, emulsifier: soy lecithin; vanilla natural flavoring), Gluco-oligosaccharides, Humectant: glycerol; Sunflower oil, Sweetener: sorbitol; Fructo-oligosaccharides, Cocoa-flavored paste 2,2% (cocoa, sunflower oil, emulsifer: soy lecithin; flavorings), Emulsifler: soy lecithin; Gelling agent: pectin; Preservative:potassium sorbate; Maltodextrins, Fat-reduced cacao powder, Flavorings, Sweetener: sucralose. May contain peanuts and nuts. |
| Nutritional Information: | Nutritional facts per 100 g |