The SuperLogic ErgoMax was designed for control, comfort, and versatility on mixed terrain. Made of carbon, this handlebar features a compact bend and an ergonomic upper section that reduces fatigue and improves hand support during long endurance rides, both on the road and off-road. A 20mm
Note: Not compatible with the Ritchey C260 stem.
| Product Name: | Ritchey SuperLogic ErgoMax Handlebar - 31.8 | Carbon - black |
| Manufacturer: | Ritchey |
| Item Code: | RIT747224 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Drop Bar |
| Handlebar Properties: | Drop < 130mm (compact), Reach < 80mm, Ergo (Curve with alternating radius), Aero (flattened section), Backsweep, Flare / bent out Drops, Cableguides, Rise, DI2 compatible |
| bar width measurement: | Center-Center |
| drop: | 113mm |
| bar reach: | 70mm |
| Flare Out / Outsweep: | 2° |
| Drop Flare: | 17.5° |
| Backsweep: | 5° |
| rise: | 20mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 240g |
| manufacturer item code: | 30066117012 (38 cm) | 30066117013 (40 cm) | 30066117014 (42 cm) |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 42 cm |
| bar width: | 380mm, 400mm, 420mm |
| GTINs: | 796941309691, 796941309707, 796941309714 |
| Manufacturer page: | http://www.ritcheylogic.com |