Engineered for cross-country and all-mountain riding, Ritchey’s SuperLogic Rizer Mountain Bars offer just the right amount of
At 760mm wide with cutting marks for easy customization, these bars feature an 8° backsweep, 20/40mm rise, plus a 5° upsweep for natural wrist alignment. The 31.8mm clamp diameter ensures compatibility with modern stems, while the range of rise plus a narrower width put the SuperLogic Mountain Bars in a class all their own. Weighing in at 170g for the 20mm rise and 175g for the 40mm rise, few other bars can compete with its weight-price-ratio.
Whether you're riding into tight switchbacks or sending it on technical terrain, the SuperLogic Rizer Mountain Bars are your go-to for lightweight strength, comfort, and confident control.
| Product Name: | Ritchey Superlogic Rizer MTB Handlebar - 31.8 | Carbon | 760mm - 40mm Rise - matte UD |
| Manufacturer: | Ritchey |
| Item Code: | RIT747244 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country, All-Mountain |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Riserbar |
| Handlebar Properties: | Backsweep, Upsweep |
| bar width: | 760mm |
| bar width measurement: | Outside-Outside |
| Backsweep: | 8° |
| upsweep: | 5° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 175g |
| manufacturer item code: | 30466117012 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 796941309684 |
| Manufacturer page: | http://www.ritcheylogic.com |