Ritchey’s SuperLogic Flat Mountain bar is engineered for cross-country and all-mountain riding. The latest addition to the SuperLogic family, these carbon bars are among the lightest on the market.
At 760mm wide with cutting marks for easy customization, this flat bar features a 7° backsweep and 5° upsweep for natural wrist alignment. The 31.8mm clamp diameter ensures compatibility with modern stems. Weighing in at 155g, few other bars can compete with its weight-price-ratio.
The SuperLogic Flat Mountain Bar is your go-to for lightweight strength, comfort, and confident control when diving into tight switchbacks or sending it on technical terrain.
| Product Name: | Ritchey Superlogic Flat MTB Handlebar - 31.8 | Carbon | 760mm - matte UD |
| Manufacturer: | Ritchey |
| Item Code: | RIT747245 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Flatbar |
| Handlebar Properties: | Backsweep, Upsweep |
| bar width: | 760mm |
| bar width measurement: | Outside-Outside |
| Backsweep: | 7° |
| rise: | 0mm |
| upsweep: | 5° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 155g |
| manufacturer item code: | 30466117010 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 796941309660 |
| Manufacturer page: | http://www.ritcheylogic.com |