Regardless of whether your journey lasts several days or you simply need to transport a lot of belongings: with its pannier rack, mudguards, stand, lock mount and light, the AVENTURA² is equally well-prepared for bikepacking trips and transporting heavy loads across the city. On top, the FOCUS AVENTURA² 6.8 is approved for most trailers and for a system weight (rider plus gear and bike) of 150 kg.
The ergonomic cockpit with a C.I.S. 30-degree stem and wide off-road tires make your ride comfortable even off the beaten track. The C.I.S. technology offers a clean cockpit with cable routing through stem and headset into the frame.
The efficient Bosch Performance CX e-drive (Gen. 4) supports your ride up to 25km/h with powerful 85Nm. A well-balanced geometry makes the AVENTURA² ride agile and dynamic. The strongest e-motor of Bosch is perfectly integrated into the bottom bracket area.
| Product Name: | FOCUS AVENTURA² 6.8 FS - 27.5" Easy Entry Electric Touring Bike - 2026 - steelgrey / diamondblack |
| Manufacturer: | FOCUS Bikes |
| Item Code: | FOU747886 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women, unisex |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| hubs: | Shimano HB-TC500 | Shimano FH-TC500 |
| rims: | Mach1 Trucky32, alloy | 27,5" |
| chain: | Shimano CN-LG500 |
| cassette: | Shimano CS-LG400 |
| shifter: | Shimano Cues |
| rear derailleur: | Shimano Cues |
| chainring ratio: | 36 |
| crankset: | Samox | 165 mm |
| brakes: | Shimano MT420 | 203/180mm |
| seat post model: | Post Moderne DP-212 | S / M /L / XL: 100 / 125 / 150 / 150 mm | 34,9 mm |
| saddle: | Selle Royal Essenza Plus |
| handle bar: | JD Riser, alloy | width: 740 mm, rise: 20 mm |
| stem: | Aluminium, adjustable | 60 mm |
| fork: | SR Suntour Mobie 34 D, Air |
| headset: | ACROS ZS56/ZS56 | FOCUS C.I.S. Integrated |
| frame: | 7005 hydroformed aluminium | 148x12 mm TA |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-48 |
| Battery capacity: | 800Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| voltage: | 36V |
| bike special accessories: | Massload rear rack | 27 kg max. load | MIK |
| bike lights: | Litemove RLX-100H, high-beam, 100 LUX | Supernova TL3 Z |
| grips: | Ergon GS10 Evo |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 120mm |
| tires: | Schwalbe Jonny Watts, 27,5 x 2,35" |
| travel frame: | 100mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black, Grey, Silver |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch Kiox 300 + LED Remote |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | Focus - Aventura 2 |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4060908146008, 4060908146015, 4060908146022, 4060908146039 |
| Manufacturer page: | http://www.focus-bikes.com |