The Wave Alpha is the ultimate evolution of the best-selling multi-tool, crafted from high-quality materials and equipped with features requested by fans around the world. It is the first Wave to feature a reverse tanto blade made from ultra-high-grade MagnaCut® steel, offering top-tier edge retention, durability, and corrosion resistance. A new thumb stud makes one-handed access to the blade easy and intuitive. Contoured G10 grips with topographically inspired texturing provide a secure grip, enhanced comfort, and a distinctive look and design. When opened, all functions of the handle shell unfold, allowing you to easily select the tool you need. And for the first time ever on a Wave, Leatherman has integrated full-size, one-handed scissors—featuring the largest cutting surface on any plier-based Leatherman. Designed from the ground up to honor the Wave’s legacy while setting new standards in design, materials, and comfort.
| Product Name: | Leatherman Wave Alpha Multitool - Obsidian |
| Manufacturer: | Leatherman |
| Item Code: | LTH748626 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 159/35/22mm |
| Camping & Outdoor Tools: | Multitool |
| blade length: | 7.3mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 234g |
| manufacturer item code: | 833334 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 37447026829 |